سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳

کشف سربازخانه دوره ساسانی در گرگان

در کاوش قلعه شماره ۲ دیوار بزرگ گرگان، بقایای سربازخانه دوره ساسانی به شکل مربع – مستطیل با ابعاد بیش از ۱۶ متر مربع کشف شد.

به گزارش درویش نیوز، جبرئیل نوکنده سرپرست هیات باستان‌شناسی دیوار بزرگ گرگان گفت: در هفتمین فصل کاوش تمرکز روی قلعه شماره ۲ دیوار با هدف شناسایی ساختار معماری پادگان بود، پس از بررسی دقیق باستان‌شناسی در نقشه ژئوفیزیک آنومالی‌ها نشانی از اتاق‌ها و برج‌ها دیده شد که مصالح این بنا از خشت به ابعاد ۴۰ در ۴۰ به ضخامت ۱۰ سانتیمتر با ملات گل و ارتفاع دیوار در وضع موجود کمتر از ۶۰ سانتیمتر است.

مدیر موزه ملی ایران افزود: آشپزخانه در کنار اتاق خواب شناسایی شد که در آن بیش از ۱۰ خمره بزرگ ذخیره آذوقه با درپوش و به ارتفاع بیش از یک متر کشف شد.

این باستان‌شناس با اشاره به نمونه‌برداری از محتویات درون خمره‌ها افزود: با مطالعات آزمایشگاهی می‌توان تشخیص داد که چه موادی در خمره نگهداری می‌شده است که البته مشابه چنین خمره‌هایی از نظر شکل پیشتر در «ترنگ تپه» گرگان کشف شده بود.

وی ادامه داد: طول دیوار بزرگ گرگان نزدیک به ۲۰۰ کیلومتر است که به احتمال زیاد دارای ۴۰ قلعه بوده است. همچنین، این قلعه ها محل استقرار نظامیان لشکر ساسانی بوده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز هفتمین فصل کاوش دیوار بزرگ گرگان توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است .

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.