یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
شهرزاد (شری)درویش نخستین بانوی قاضی ایرانی در کانادا

شهرزاد درویش نخستین بانوی قاضی ایرانی در کانادا

شهرزاد درویش فرزند فریدون درویش نخستین بانوی قاضی ایرانی تبار در انتاریو به عنوان قاضی در دادگاه عالی انتاریو در شهر ریچموندهیل منصوب شد.

درویش نیوز؛ خانم شهرزاد (شری) درویش دانش آموخته ی دانشگاه تورنتو، واترلو و مدرسه حقوق اوزگودهال است، سال ۱۳۵۷ خورشیدی، وقتی که شش ساله بوده، به همراه خانواده از ایران مهاجرت کرد و پس از دو سال اقامت در فرانسه در سال ۱۳۶۰خورشیدی وارد کانادا شد و پس از طی مراحل تحصیلی از دبستان و دبیرستان و دانشگاه، شد جزو اولین زنان ایرانی، کانادایی که در حوزه ی وکالت در تورنتو مشغول به کار شده اند.

شهرزاد درویش، شانزده سال است در تورنتو به کار وکالت اشتغال دارد. دو سال در شرکتی خصوصی و بعد از آن در بخش دادگستری به مدت ده سال در حوزه ی مالیات ها، کار وکالت کرده است. در حال حاضر هم در دولت انتاریو در بخش Workers’ Compensation Appeal Tribunal به عنوان قاضی برای افرادی که در محل کار مجروح می شوند و از دولت تقاضای غرامت می کنند، کار می کند.

در گفت وگوی کوتاهی با او، در پاسخ به این پرسش که “آیا شما اولین زن ایرانی تبار هستید که به عنوان قاضی دادگاه عالی منصوب شده اید؟” می گوید: “فکر می کنم همینطور باشد. به من اینطور گفته اند. خودم هم جستجو کردم دیدم در انتاریو کسی نیست، در کانادا هم فکر نمی کنم باشد.”

پس می توان نام شهرزاد درویش را به عنوان اولین زن ایرانی ـ کانادایی که به پست قضاوت در دادگاه عالی Superior Court منصوب شده، در تاریخ نه چندان قدمت دار جامعه ی ایرانی در کانادا ثبت کرد.

شهرزاد درویش از مراحل نشستن بر کرسی قضاوت خود برایمان توضیح داد: “از لحاظ قضایی، در سراسر کانادا دو سیستم وجود دارد یکی دادگاه های استانی و یکی دادگاه های فدرال یا عالی (Superior Court) . دادگاه های استانی فقط به امور جنایی و خانوادگی و امثال اینها رسیدگی می کنند و سایر موضوعات همچون دعاوی کوچک، به دادگاه عالی ارسال می شود. برای رسیدن به مقام قضاوت، باید حداقل ده سال سابقه کار وکالت داشت. بعد از ده سال سابقه کار می توانی برای شغل قضاوت تقاضانامه بدهی؛ برای اینکه در دادگاه های استانی مشغول کار شوی، مراحل کار کمی مشخص تر است، مثلا بعد از بررسی تقاضانامه، دعوت به مصاحبه می شوی، ولی در دادگاه های فدرال مراحل پذیرش فرد پیچیده تر است و خودشان پیشینه ی فرد متقاضی را بررسی می کنند.”

خانم درویش برای دادگاه شعبه ریچموندهیل پذیرفته شده است. او ضمن ابراز خوشحالی از پذیرفته شدن در این شعبه می گوید: “من برای تورنتو و ریچموندهیل تقاضا داده بودم، ولی به دلیل نبودن جای خالی در تورنتو، در ریچموندهیل پذیرفته شدم و از این نظر خوشحالم چون در ریچموندهیل ایرانیان بسیاری زندگی می کنند، و خوب است که آن چند فرهنگی بودن و تنوع ملیت ها در کانادا و تورنتو، در دادگاه ها هم به چشم بیاید. به هر حال بایستی حضور اقلیت ها، زنان و … در همه جا بیشتر شود.”

شهرزاد درویش، طی شانزده سال سابقه ی وکالت، در کنار کارش به کارهای داوطلبانه هم پرداخته است. او از سپتامبر ۲۰۱۲ یک سری سمینار حقوقی را با تعدادی از همکارانش در بنیاد پریا به راه انداخت که در فوریه ۲۰۱۳ منجر به ایجاد کلینیک های رایگان حقوقی شد. در این کلینیک ها، افرادی که نیازمند مشاوره ی حقوقی با یک وکیل به صورت انفرادی بودند، می توانستند با ثبت نام از پیش با وکلای مربوط به همان حوزه ی مورد نیاز دیدار و توصیه های حقوقی دریافت کنند.

پس از آن این کلینیک های حقوقی در سازمان زنان ایرانی انتاریو پی گرفته شد. در آنجا شری درویش همراه با یلدا ریاحی و رز بهرامی و با همراهی Pro Bono Law Ontario این کلینیک را به صورت داوطلبانه می گردانند و زن و مرد می توانند با تماس با سازمان زنان از این کلینیک های حقوقی بهرهمند شوند.

شهرزاد درویش از آبان ۱۳۹۳ (اکتبر ۲۰۱۴) در جریان مجمع عمومی سازمان زنان ایرانی انتاریو، به جمع هیات مدیره این سازمان پیوست.

او در پاسخ به اینکه چرا سازمان زنان را ترک کرد، گفت: “کارم در tribunal زیاد شد و همزمان تقاضا برای پست قضاوت فرستاده بودم و به همین خاطر بسیار مشغول بودم و می دانستم که دیگر نمی توانم آن توجه کافی را به اندازه ی گذشته بر کارهای داوطلبانه داشته باشم، اما کلینیک حقوقی مان به مدیریت من در سازمان همچنان پا برجاست و همه را دعوت می کنم تا از این فرصت برای گرفتن مشاوره ی حقوقی بهره بگیرند.”

نخست وزیر انتاریو، خانم کاتلین وین جایزه Ontario’s Leading Women Award سال ۲۰۱۴ را به شهرزاد درویش و همکارانش رز بهرامی و یلدا ریاحی برای راه اندازی کلینیک حقوقی رایگان برای جامعه ی ایرانی ـ کانادایی اهدا کرده است.

مراسم رسمی قسم خوردن به عنوان قاضی در تیرماه ۱۳۹۵(جون ۲۰۱۶) انجام شده است، اما خانم درویش کارش را رسما از بهمن ۱۳۹۵ (ژانویه ۲۰۱۷) آغاز خواهد کرد.

خانم درویش در پایان گفت، وقتی من از وکالت فارغ التحصیل شدم شاید فقط پنج یا شش وکیل ایرانی تبار در تورنتو بودند، اما هم اکنون بسیار بیشتر شده و امیدوارم ایرانی های بیشتری وارد این حوزه شوند و به رتبه های بالاتری برسند.

۲ دیدگاه

  1. افتخار میکنیم به وجود شری درویش????????

  2. آفرین دست مریزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.