سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳

ثبت ملی درخت ۷۰۰ ساله روستای “کینج” بخش کجور

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نوشهر از ثبت ملی درخت ۷۰۰ ساله در روستای “کینج” بخش کجور خبر داد.

درویش نیوز ؛ مهدی اسحاقی با بیان اینکه بخش کوهستانی کجور قدمتی چندین هزار ساله دارد، اظهار کرد: تحقیقات و کاوش‌های علمی انجام شده از گذشته تاکنون نشان دهنده این است که بخش کجور همواره میزبان بسیاری از اقوام و تمدن‌ها در طول تاریخ بوده است. با توجه به قدمت بالای بخش کجور باید گفت جایگاه این بخش در میان مناطق فرهنگی و تاریخی بسیار با اهمیت است.

وی با تاکید بر حفظ منابع طبیعی و محیط زیست به عنوان میراث ارزشمند انسان، گفت: در کنار فعالیت‌ها و تلاش‌هایی که در راستای حفظ و حراست از میراث‌های کهن و تاریخی می‌شود، ثبت و شناسنامه‌دار کردن آثار از دغدغه‌های میراث فرهنگی در استان مازندران است.

اسحاقی از ثبت ملی درخت چنار ۷۰۰ ساله در روستای کینج خبر داد و یادآور شد: در تازه‌ترین اقدامات و فعالیت‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نوشهر، درخت چنار با قدمت ۷۰۰ سال در روستای “کینج” بخش کوهستانی کجور در فهرست آثار ملی ثبت شد.

رییس میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان نوشهر با قدردانی از همکاری‌ میراث فرهنگی استان مازندران و همه دستگاه‌های دولتی در ثبت این اثر طبیعی باشکوه، تصریح کرد: درخت تنومند و با شکوه چنار در روستای “کینج” همواره یکی از مقاصد مهم و اصلی گردشگران داخلی و خارجی و دوست‌ داران و علاقه‌مندان به طبیعت و محیط‌زیست بوده است.  بر همین اساس میراث فرهنگی همه تلاش و همت خود را برای حفظ و حراست و ثبت ملی این درخت به کار گرفت تا سرانجام موفق به ثبت ملی آن شد.

وی درباره برنامه‌های میراث فرهنگی برای مناسب‌سازی اطراف این درخت ۷۰۰ ساله برای سهولت در امر گردشگری روستایی و طبیعی، عنوان کرد: حفظ و نگهداری از این اثر طبیعی از خواسته های ما است و شورا، دهیاری و مردم فرهنگ دوست این روستای زیبا در این مورد همکاری لازم را با میراث فرهنگی داشته اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی نوشهر گفت: به طور حتم  وجود چنین میراث طبیعی که از طبیعت به ما انسان‌ها به ارث رسیده است می‌تواند نقش بسیار مهم و کلیدی را در رونق بخشی گردشگری روستایی در بخش کجور ایفا کند. وجود این میراث ارزشمند  منشاء تحولات مثبت و ارزشمند در حوزه‌های مختلف برای آبادانی بیشتر همراه با توسعه روستایی در بخش‌های مختلف روستای “کینج” می‌شود و امید است از این پس بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.